საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ახლად დანიშნულ ხელმძღვანელთან, მარეკ შჩიგელთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა.
ვახტანგ გომელაურმა მარეკ შჩიგელს თანამდებობაზე დანიშვნა მიულოცა და მომავალ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა.
შეხვედრაზე მხარეებმა კონფლიქტის ზონის მიმდებარე სოფლებში არსებული კრიტიკული ვითარება განიხილეს. ვახტანგ გომელაურმა ხაზი გაუსვა საქართველოში რუსეთის ფედერაციის მიერ განხორციელებული უკანონო „ბორდერიზაციის“ პროცესის ფონზე ევროკავშირის მხარდაჭერის მნიშვნელობას.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის საქმიანობის განსაკუთრებულ როლზე, რომელიც საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედ ერთადერთ ქმედით საერთაშორისო მექანიზმს წარმოადგენს.

Minister of Internal Affairs of Georgia, Vakhtang Gomelauri, held an introductory meeting with the newly appointed Head of the EU Monitoring Mission - Marek Szczygieł.
Vakhtang Gomelauri congratulated Marek Schichgel on his appointment and wished him success in his future endeavours.
During the meeting, current situation in the adjacent villages to the conflict zone was discussed. In the process of illegal “borderisation” of Georgia carried out by Russian Federation in Georgia, Vakhtang Gomelauri emphasized the importance of the EU support.
The Minister of Internal Affairs highlighted the significant role of the EUMM adjacent territory to the occupation line that represents the only effective international mechanism operating on the territory of Georgia.
In the course of the meeting, the parties discussed the perspectives of further enhancement of the cooperation.